Rákóczi-túrós, vagy habos túrós, mind a két névvel hallottam már, bár mi inkább az elsőt használjuk. Az tetszik ebben a süteményben, hogy egy csomóféle jelleg ötvöződik. Például linzertészta alja van, puha túrós - egyáltalán nem tésztás - közepe, és habcsók teteje. Nálunk az egyik első számú kedvenc, főleg Édesapám és az öcsém szereti. Aki nem ismeri, annak feltétlenül ajánlom kipróbálásra.
Hozzávalók
A tésztához
- 20 dkg liszt
- 10 dkg vaj vagy margarin
- 10 dkg porcukor
- 1 tojás sárgája
- 1 evőkanál tejföl
- 3-4 evőkanál baracklekvár
A közepéhez
- 5 tojás sárgája
- 20 dkg porcukor
- 50 dkg túró
- 8 dkg mazsola (szörpös vízbe áztatva, lecsepegtetve)
- 2 púpos evőkanál tejföl
- 1 citrom reszelt héja
- 5 dkg búzadara
A tetejére
- 6 tojásfehérje
- 15 dkg kristálycukor
Elkészítés
- A tésztához valókat a baracklekvár kivételével összegyúrjuk. Lágy tésztát kell kapnunk. Egy deszkán kinyújtjuk és egy magas falú tepsibe tesszük, megkenjük lekvárral és 5-6 perc alatt elősütjük előmelegített 180°-os sütőben. (Én azon a sütőpapíron nyújtottam ki, amelyiket aztán a tepsibe tettem, így nem számított, hogy mennyire ragad a tészta.)
- A sárgákat a közepéhez sűrűre keverjük a cukorral, majd apránként hozzáadjuk a többi hozzávalót. A tésztára kenjük, és visszatesszük a sütőbe és addig sütjük, ameddig egy kicsit megszilárdul. (Nem baj, ha remegős a közepe.)
- Ezalatt a fehérjéket kezdjük el felverni. Ha már alakul, akkor adjuk hozzá a cukrot. Verjünk belőle kemény habot. Ha a túrós rész kész, akkor kenjük fel rá a tojáshabot, villával húzzunk bele hullám vonalakat, szórjuk meg vaníliás cukorral. Sütőben süssük egy darabig, ha színt kap a teteje, akkor kapcsoljuk ki a sütőt, és a süteményt hagyjuk benne még egy ideig.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése